09:00 - 10:30
Room: Poynting – Lecture Theatre S02
Stream: Africa 90 years on
Chair/s:
Maxim Bolt
Organiser/s:
Deborah James
09:00 - 10:30
Room: Arts - Lecture Room 1
Stream: Muslim Written Intellectual Tradition in Africa
Chair/s:
Paulo F. de Moraes Farias
09:00 - 10:30
Room: Aston Webb Theatre – G33
Stream: Tourism in Africa
Chair/s:
Maureen Ayikoru
09:00 - 10:30
Room: Arts – Main Lecture Theatre
Stream: Africa Reads
Chair/s:
Carli Coetzee
09:00 - 10:30
Room: Aston Webb – WG12
Stream: The Environment in Contemporary African Literature, Film, Music and Art
Chair/s:
Douglas Kaze
09:00 - 10:30
Room: Aston Webb – C-Block Lecture Theatre
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Eyob Balcha Gebremariam, Samuel Andreas Admasie
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 8
Stream: Land Policy Transformation, Accumulation and Dispossession in Rural and Peri-Urban Africa
Chair/s:
Howard Stein
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 5
Stream: Text, Paratext and Context in African Autobiographical Narratives
Chair/s:
Carli Coetzee
09:00 - 10:30
Room: Muirhead – Room 121
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Lídia Cabral
09:00 - 10:30
Room: Muirhead - Room 122
Stream: Open Stream
09:00 - 10:30
Room: Muirhead Room 109
Stream: Open Stream
09:00 - 10:30
Room: Muirhead - Room 113
Stream: Transnational Corporations in Africa: Critical and Emancipatory appraisals
Chair/s:
Deniz Kellecioglu
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 6
Stream: Celebrating the Work of Karin Barber
Chair/s:
Ceri Whatley
09:00 - 10:30
Room: Poynting – Lecture Theatre S06
Stream: The Eastern African Literary and Cultural Studies stream
09:00 - 10:30
Room: Aston Webb – Senate Chamber
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
Chair/s:
Benjamin Lawrance, Wale Adebanwi
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 4
Stream: Illicit Financial Flows and Africa’s Development
Chair/s:
Serges Djoyou Kamga
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 3
Stream: Natural Resource Governance and Sustainable Human Development in Africa
Chair/s:
Uwafiokun Idemudia
09:00 - 10:30
Room: Muirhead – Room 112
Stream: Addressing Inequality: New Forms of Welfare, Social Protection and Citizenship in Africa
Chair/s:
Harri Englund, Ruth Prince
09:00 - 10:30
Room: Physics – Lecture Theatre 117
Stream: Lagos Studies Association
09:00 - 10:30
Room: Muirhead – Lecture Theatre – G15
Stream: The Politics of Development in Africa
Chair/s:
Jonathan Fisher
09:00 - 10:30
Room: Aston Webb – Lecture Theatre WG5
Stream: Gender and Sexuality
Chair/s:
Sacha Hepburn
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 2
Stream: Open Stream
09:00 - 10:30
Room: Arts – Lecture Room 7
Stream: African Literature: Communities, Collaborations, Crafts & Crossings
Chair/s:
Rachel Bower
10:30 - 11:00
Coffee break
11:00 - 12:30
Room: Poynting – Lecture Theatre S02
Stream: Africa 90 years on
Chair/s:
Deborah James
Organiser/s:
Deborah James
11:00 - 12:30
Room: Arts - Lecture Room 1
Stream: Muslim Written Intellectual Tradition in Africa
Chair/s:
Mohamed Mathee
11:00 - 12:30
Room: Aston Webb Theatre – G33
Stream: Portuguese-Speaking Africa Beyond Borders: Comparative and Intercultural Approaches
Chair/s:
Eleanor Jones
11:00 - 12:30
Room: Arts – Main Lecture Theatre
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Hangala Siachiwena
11:00 - 12:30
Room: Aston Webb – WG12
Stream: Honouring Abdul Raufu Mustapha
Chair/s:
Gavin Williams
11:00 - 12:30
Room: Aston Webb – C-Block Lecture Theatre
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Jesse Salah Ovadia
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 8
Stream: Humanitarianism and Perpetuation of War Violence in Africa
Chair/s:
Grace Akello
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 5
Stream: African Historiography, Vernacular Epistemology, and the Invention of An Archive in Toyin Falola’s Scholarship
Chair/s:
Abikal Borah
11:00 - 12:30
Room: Muirhead – Room 121
Stream: Slavery and Marriage in African Societies
11:00 - 12:30
Room: Muirhead - Room 122
Stream: Women and the Environment in the African Arts
Chair/s:
Ijeoma Forchu
11:00 - 12:30
Room: Muirhead Room 109
Stream: The Infrastructure Question
Chair/s:
Fred Amonya
11:00 - 12:30
Room: Muirhead - Room 113
Stream:
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 6
Stream: Open Stream
11:00 - 12:30
Room: Poynting – Lecture Theatre S06
Stream: The Everyday in DR Congo: Negotiating Change and Continuity in Precarious Times
Discussant/s:
David Maxwell
Organiser/s:
Sublime Mabiala, Katrien Pype
11:00 - 12:30
Room: Aston Webb – Senate Chamber
Stream: Political Legitimacy and 'Customary' Rule in Local African Contexts
Chair/s:
Hein Vanhee
11:00 - 12:30
Room: Muirhead – Room 118
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 4
Stream: Open Stream
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 3
Stream: Natural Resource Governance and Sustainable Human Development in Africa
Chair/s:
Stefano Ponte
11:00 - 12:30
Room: Physics – Seminar Room
Stream: Media and Politics in Africa
Chair/s:
Tom Odhiambo
11:00 - 12:30
S6BR20:
Muirhead – Room 112
11:00 - 12:30
Room: Physics – Lecture Theatre 117
Stream: Lagos Studies Association
11:00 - 12:30
Room: Muirhead – Lecture Theatre – G15
Stream: The Politics of Development in Africa
11:00 - 12:30
Room: Aston Webb – Lecture Theatre WG5
Stream: Gender and Sexuality
Chair/s:
Juliet Gilbert
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 2
Stream: Concepts, Classes and Workers. Revisiting the Making of a Working Class, African Case Studies
Chair/s:
Stefano Bellucci
11:00 - 12:30
Room: Arts – Lecture Room 7
Stream: African Literature: Communities, Collaborations, Crafts & Crossings
Chair/s:
Asha Rogers
12:30 - 13:30
Lunch
13:30 - 15:00
Room: Aston Webb Rotunda
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
13:30 - 15:00
Room: Poynting – Lecture Theatre S02
Stream: Africa 90 years on
Organiser/s:
Birgit Meyer, Marloes Janson, Benjamin Soares
13:30 - 15:00
Film Screening – 'Welcome to the Smiling Coast’ by BRIHC
S7BR2:
Arts - Lecture Room 1
13:30 - 15:00
Room: Arts – Main Lecture Theatre
Stream: Africa Reads
13:30 - 15:00
Room: Aston Webb – WG12
Stream: Open Stream
13:30 - 15:00
Room: Aston Webb – C-Block Lecture Theatre
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Nicolai Schulz
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 8
Stream: Legal Bureaucracies
Chair/s:
Susanne Verheul
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 5
Stream: Land Policy Transformation, Accumulation and Dispossession in Rural and Peri-Urban Africa
Chair/s:
Linda Engström
13:30 - 15:00
Room: Muirhead – Room 121
Stream: Open Stream
13:30 - 15:00
Room: Muirhead - Room 122
Stream: Challenges and Survival Strategies within the Neoliberal Context for a Civilized Africa
Chair/s:
Rasel Madaha
13:30 - 15:00
Room: Muirhead Room 109
Stream: The Infrastructure Question
Chair/s:
Fred Amonya
13:30 - 15:00
Room: Muirhead - Room 113
Stream: Open Stream
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 6
Stream: Celebrating the Work of Karin Barber
Chair/s:
Pernille Nailor
13:30 - 15:00
Room: Poynting – Lecture Theatre S06
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
13:30 - 15:00
Room: Aston Webb – Senate Chamber
Stream: African Art History
Chair/s:
Barbaro Ruiz
13:30 - 15:00
Room: Muirhead – Room 118
Stream: Women and the Environment in the African Arts
Chair/s:
Ijeoma Forchu
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 4
Stream: Inhabiting Paradoxes: Religion in African urban Worlds
Chair/s:
Corey Williams
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 3
Stream: Natural Resource Governance and Sustainable Human Development in Africa
Chair/s:
Adaeze Okoye, Emmanuel Osuteye, Uwafiokun Idemudia
13:30 - 15:00
Room: Physics – Seminar Room
Stream: Media and Politics in Africa
Chair/s:
Fred Mudhai
13:30 - 15:00
Room: Muirhead – Room 112
Stream: Addressing Inequality: New Forms of Welfare, Social Protection and Citizenship in Africa
Chair/s:
Harri Englund
13:30 - 15:00
Room: Physics – Lecture Theatre 117
Stream: The Political Economy of Development in Africa: Domesticating the Sustainable Development Goals (SDG's)
Chair/s:
Olumide Adisa
13:30 - 15:00
Room: Muirhead – Lecture Theatre – G15
Stream: The Politics of Development in Africa
13:30 - 15:00
Room: Aston Webb – Lecture Theatre WG5
Stream: Gender and Sexuality
Chair/s:
Thomas Hendriks
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 2
Stream: Navigating and Negotiating Marriage
Chair/s:
Kate Skinner
Discussant/s:
Kate Skinner
13:30 - 15:00
Room: Arts – Lecture Room 7
Stream: African Literature: Communities, Collaborations, Crafts & Crossings
Chair/s:
Jane Plastow
15:00 - 15:30
Coffee break
15:30 - 17:00
Room: Poynting – Lecture Theatre S02
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Nicolai Schulz
15:30 - 17:00
BRIHC Film Debate - "Welcome to the Smiling Coast"
S8BR2:
Arts - Lecture Room 1
15:30 - 17:00
Room: Aston Webb Theatre – G33
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
15:30 - 17:00
Room: Arts – Main Lecture Theatre
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
15:30 - 17:00
Room: Aston Webb – WG12
Stream: Precarious Prospects: Corridors, Grabs and Extractions at the Pastoral Margins
Chair/s:
Clemens Greiner
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 8
Stream: Methodological Issues in African Studies - Cross-Disciplinary Research Collaboration and Policy Impact
Chair/s:
Florian G. Kern
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 5
Stream: The Everyday in DR Congo: Negotiating Change and Continuity in Precarious Times
15:30 - 17:00
Room: Muirhead – Room 121
Stream: Slavery and Marriage in African Societies
Chair/s:
Allen Kiconco
15:30 - 17:00
Room: Muirhead Room 109
Stream: Open Stream
15:30 - 17:00
Room: Muirhead - Room 113
Stream: The Political Economy of Development in Africa: The Politics of Economic and Social Transformation
Chair/s:
Benjamin Chemouni, Jean-Benoit Falisse
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 6
Stream: Celebrating the Work of Karin Barber
Chair/s:
Rouven Kunstmann
15:30 - 17:00
Room: Poynting – Lecture Theatre S06
Stream: The Eastern African Literary and Cultural Studies stream
15:30 - 17:00
Room: Aston Webb – Senate Chamber
Stream: African Art History
Chair/s:
Danielle Becker
15:30 - 17:00
Room: Muirhead – Room 118
Stream: African Cinema Audiences
Chair/s:
Imruh Bakari
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 4
Stream: Methodological Issues in African Studies - Cross-Disciplinary Research Collaboration and Policy Impact
Chair/s:
Lauren Andres
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 3
Stream: Open Stream - Round Tables and Book launches
15:30 - 17:00
Room: Physics – Seminar Room
Stream: Media and Politics in Africa
Chair/s:
George Ogola
15:30 - 17:00
Room: Muirhead – Room 112
Stream: Addressing Inequality: New Forms of Welfare, Social Protection and Citizenship in Africa
Chair/s:
Brigit Obrist, Ruth Prince
15:30 - 17:00
Room: Physics – Lecture Theatre 117
Stream: Lagos Studies Association
15:30 - 17:00
Room: Muirhead – Lecture Theatre – G15
Stream: The Politics of Development in Africa
15:30 - 17:00
Room: Aston Webb – Lecture Theatre WG5
Stream: Open Stream
Chair/s:
Luke Melchiorre
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 2
Stream: Concepts, Classes and Workers. Revisiting the Making of a Working Class, African Case Studies
Chair/s:
Ann McDougall
15:30 - 17:00
Room: Arts – Lecture Room 7
Stream: African Literature: Communities, Collaborations, Crafts & Crossings
Chair/s:
Brendon Nicholls
17:30 - 18:30
Drinks:
18:30 - 21:00
Dinner:
Edgbaston Cricket Ground