Art session
Floor 2
08:20 - 19:00
Art session
Floor 2
08:20 - 19:00
Art session
Floor 2
08:20 - 19:00
Art session
M1, Floor 4
08:20 - 19:00
Art session
M1, Floor 4
08:20 - 19:00
Art session
Floor 5
08:20 - 19:00
Pop-up event
08:20 - 19:00
Pop-up event
Floor 3, LANDING
08:20 - 19:00
A1 (1350)
08:30 - 09:30
A1 (1350)
09:45 - 10:30
C4 (125)
09:45 - 10:30
C1/C2 (250)
09:45 - 10:30
C3 (180)
09:45 - 10:30
Floors 2,3,4
10:30 - 11:00
Pop-up event
M1, Floor 4
10:30 - 11:00
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Poster area
11:00 - 11:40
Chair/s:
Kirill Orach
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Poster area
11:00 - 11:40
Chair/s:
Johan Colding
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 23 (30)
11:00 - 12:30
Chair/s:
Manjana Milkoreit
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 26 (50)
11:00 - 12:30
Chair/s:
Pernilla Malmer
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 21 (30)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Maria Tengö
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 27 (60)
11:00 - 12:30
Chair/s:
Thomas Hahn
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
C1/C2 (250)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Garry Peterson
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 32 (30)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Brian Walker
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 31 (26)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Amanda Jiménez Aceituno
Connectivity and cross-scale dynamics in the Anthropocene
C3 (180)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Carl Folke
Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 33 (30)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Vanessa Masterson
Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 24/25 (70)
11:00 - 11:40
Chair/s:
MICHAEL SCHOON
Multi-level governance and biosphere stewardship
C4 (125)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Andrea Downing
Social-ecological transformations for sustainability
Room 35/36 (72)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Frances Westley
Social-ecological transformations for sustainability
Room 34 (30)
11:00 - 11:40
Chair/s:
Per Olsson
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Poster area
11:50 - 12:30
Chair/s:
Tiina Häyhä
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Poster area
11:50 - 12:30
Chair/s:
Steven Lade
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 21 (30)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Cibele Queiroz
Cross-cutting perspectives on resilience
C1/C2 (250)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Néstor Mazzeo Beyhaut
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 32 (30)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Million Belay Ali
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 31 (26)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Stephan Barthel
Connectivity and cross-scale dynamics in the Anthropocene
C3 (180)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Lance Gunderson
Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 33 (30)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Örjan Bodin
Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 24/25 (70)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Craig Allen
Social-ecological transformations for sustainability
Room 34 (30)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Anne-Sophie Crépin
Social-ecological transformations for sustainability
C4 (125)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Ryan Plummer
Social-ecological transformations for sustainability
Room 35/36 (72)
11:50 - 12:30
Chair/s:
Simon West
Floors 4,5
12:30 - 13:30
Pop-up event
Floor 3, LANDING
12:35 - 12:50
Art session - Guided tour
Floor 2
13:00 - 13:15
Art session - Guided tour
Floor 5
13:00 - 13:15
Pop-up event
Floor 4, Left end of main entrance
13:00 - 13:30
Contributed session - Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 27 (60)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Charles Redman, Nancy Grimm, Timon McPhearson
Contributed session - Social-ecological transformations for sustainability
Room 23 (30)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Åsa Gren
Contributed session - Social-ecological transformations for sustainability
C4 (125)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Hampus Eriksson, Henrik Österblom, Jessica Blythe, Per Olsson
Contributed session - Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 32 (30)
13:30 - 15:00
Chair/s:
LOUISA EVANS
Contributed session - Social-ecological transformations for sustainability
Room 33 (30)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Dunja Krause, Katja Hugo
Contributed session - Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 34 (30)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Paul Ryan
Contributed session - Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 21 (30)
13:30 - 15:00
Chair/s:
John Piccolo
Contributed session - Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
C1/C2 (250)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Alta De Vos
Contributed session - Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 26 (50)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Katrina Brown
Contributed session - Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 31 (26)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Emilie Lindkvist, Steven Alexander
Contributed session - Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 24/25 (70)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Anne Salomon, Claudia Ituarte-Lima
Contributed session - Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 35/36 (72)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Jennifer Hodbod
Panellist/s:
Line Gordon, Daniele MAGDA, Craig Allen, Olivier Barreteau, Christo Fabricius
Contributed session - Social-ecological transformations for sustainability
C3 (180)
13:30 - 15:00
Chair/s:
Tim Daw
Floors 2,3,4
15:00 - 15:30
Pop-up event
Floor 3, LANDING
15:00 - 15:30
Art session - Guided tour
M1, Floor 4
15:10 - 15:25
Art session - Guided tour
M1, Floor 4
15:10 - 15:25
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Poster area
15:30 - 16:20
Chair/s:
Erik Andersson
Contributed session - Social-ecological transformations for sustainability
Room 26 (50)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Manjana Milkoreit
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 31 (26)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Michael Cox
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 23 (30)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Line Gordon
Approaches and methods for understanding social-ecological system dynamics
Room 32 (30)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Elena Bennett
Connectivity and cross-scale dynamics in the Anthropocene
Room 27 (60)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Sander van der Leeuw
Cross-cutting perspectives on resilience
C4 (125)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Thorsten Blenckner
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 33 (30)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Ellika Hermansson Török
Cross-cutting perspectives on resilience
Room 24/25 (70)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Nathanial Matthews, Stephanie Speck
Connectivity and cross-scale dynamics in the Anthropocene
Room 35/36 (72)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Beatrice Crona
Multi-level governance and biosphere stewardship
Room 34 (30)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Wijnand Boonstra
Multi-level governance and biosphere stewardship
C3 (180)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Jennifer Hodbod
Social-ecological transformations for sustainability
C1/C2 (250)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Michele-Lee Moore
Social-ecological transformations for sustainability
Room 21 (30)
15:30 - 16:10
Chair/s:
Jacob Hileman