PIANC Panama
Browse
Search
Search results
Calendar
PIANC Panama
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
07:00 - 17:30
Congress Registration
2nd floor Foyer
07:30 - 08:30
Coffee break
08:30 - 10:00
Welcome & Open Plenary Session (Keynote Speakers)
TBD - Rooms Panama 2, 3, 4
10:00 - 10:30
Coffee break
10:30 - 12:00
Session 1 - Inland navigation, waterways, ports & terminals
Room: Track A (Panama 2 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Andreas Dohms
10:30 - 12:00
Session 1 - Coastal and Port Engineering (in relation with navigation)
Room: Track B (Panama 3 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Pablo Arecco
10:30 - 12:00
Session 1 - Integrating ports and economic special zones
Room: Track C (Panama 4 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
10:30 - 12:00
Session 1 - Sustainable and resilient marina design - Marinas Working with Nature (best practices and case studies)
Room: Track D (Amsterdam - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Michiel De Jong
10:30 - 12:00
Session 1 - Climate change and emissions, energy efficiency, International regulations, carbon markets
Room: Track E (Berlin 1 - 2nd Floor) - 4:3 Format
10:30 - 12:00
Session 1 - Current dredging & management innovations
Room: Track F (Berlin 2 - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Francisco Esteban
12:00 - 13:30
Lunch
13:30 - 15:00
Session 2 - Inland navigation, waterways, ports & terminals
Room: Track A (Panama 2 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Jean-Louis MATHURIN
13:30 - 15:00
Session 2 - Coastal and Port Engineering (in relation with navigation)
Room: Track B (Panama 3 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Oliver Stoschek
13:30 - 15:00
Session 2 - Integrated management of global supply chains
Room: Track C (Panama 4 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
James McCarville
13:30 - 15:00
Session 2 - Sustainable and resilient marina design - Marinas Working with Nature (best practices and case studies)
Room: Track D (Amsterdam - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Claudio Fassardi
13:30 - 15:00
Session 2 - Climate change and emissions, energy efficiency, International regulations, carbon markets
Room: Track E (Berlin 1 - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Gerardo Bessone
13:30 - 15:00
Session 2 - Effective planning and execution of dredging projects
Room: Track F (Berlin 2 - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Daan Rijks
15:00 - 15:30
Coffee break
15:30 - 17:00
Session 3 - Inland navigation, waterways, ports & terminals
Room: Track A (Panama 2 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Helen Brohl
15:30 - 17:00
Session 3 - Coastal and Port Engineering (in relation with navigation)
Room: Track B (Panama 3 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Michiel De Jong
15:30 - 17:00
Session 3 - Project management in the Panama Canal Expansion
Room: Track C (Panama 4 - 4th Floor) - Wide Screen (16:9) Format
Chair/s:
Ricardo Ungo
15:30 - 17:00
Session 3 - Sustainable and resilient marina design - Marinas Working with Nature (best practices and case studies)
Room: Track D (Amsterdam - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Esteban Biondi
15:30 - 17:00
Session 3 - Environmental management in navigation
Room: Track E (Berlin 1 - 2nd Floor) - 4:3 Format
15:30 - 17:00
Session 3 - Lessons learned from dredging projects worldwide
Room: Track F (Berlin 2 - 2nd Floor) - 4:3 Format
Chair/s:
Yoshiaki Higuchi
17:15 - 18:30
Recreational & Tourism Marinas
Room TBD
17:30 - 20:30
Serious Game "Ports of the Future" (invitation only)
Room TBD